Co je to kryolipolýza?

Slyšeli jste už o kryolipolýze, neboli “odstranění tuku mrazem”? Nebo o ní naopak slyšíte úplně poprvé? V každém případě doufáme, že Vám tento článek vše vyjasní, popřípadě Vás s ošetřením seznámí :)

Co to tedy kryolipolýza je? Je to poměrně nová neinvazivní metoda pro odbourání podkožního tuku, která funguje na základě poznatku, že tukové buňky jsou oproti jiným buňkám citlivější na chlad a umožňuje proto snížení procenta tuku v těle bez nutnosti chirurgického zásahu. Je to taková šetrnější alternativa klasické liposukce.

Vlastní ošetření spočívá v tom, že je ošetřované místo lokálně ochlazováno pomocí aplikátoru na – 10°C. Působením této teploty je tuková buňka v dané oblasti narušena a podléhá přirozenému buněčnému procesu – apoptóze, neboli buněčné smrti. Pomocí lymfatického systému jsou pak buňky postupně odváděny z těla ven.

Kontraindikace a možná rizika

Obecně se toto ošetření nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, jedincům s nádorovým onemocněním, pacientům s kardiostimulátorem, s infekčním onemocněním, se srdečními a ledvinovými chorobami aj. I Když je ošetření neinvazivní, pořád to je pro organismus trochu “záhul”.

První riziko, které Vás pravděpodobně napadá jsou omrzliny, které působením nízké teploty na daném místo mohu vzniknout. Pokud k takovému poranění dojde, jedná se pouze o lehkou formu, která by do budoucna neměla mít trvalé následky (trvalé poškození by nastalo až po 3h intenzivního mrazení). To může být způsobeno nesprávnou manipulací přístroje nebo přístrojem jako takovým, protože ne všechny, co jsou používané na trhu, mají tu správnou certifikaci.

Dalším možným rizikem je poškození periferních nervů. Touto problematikou se v minulosti zabývalo mnoho studií, které se prováděly především na vepřích. Postupně se však přecházelo na lidské pacienty. Jedna z těchto studií se uskutečnila v roce 2008 v Americe, kde bylo lékaři vybráno několik žen a mužů nad 18let s velmi dobrým zdravotním stavem a kodicí. Jako místo ošetření byla vybrána oblast “madel lásky”.

Místo bylo ošetřeno 1-3krát a v průběžném sledování všech objektů se ukázalo, že došlo ke snížení tukových buněk po dvou měsících o 20,4% a po šesti měsících o 25,5%. Neurologické vyšetření (včetně výsledků z odebrané biopsie) ukázalo, že kryolipolýza nemá dlouhodobě vliv na množství a hustotu periferních nervů. Výsledek studie tak potvrdil, že kryolipolýza vede k účinnému snížení tukových buněk a zároveň nemá dlouhodobý vliv na kvalitu a kvantitu epidermálních nervových zakončení. Co se ale může stát je krátkodobá snížená citlivost na dotyk, bolest a teplotu nebo třeba svědění či malé modřiny. Cistlivost se pár dní po ošetření vrátí do normálu.

Závěr

Omrzliny a poškození nervů jsou uváděny jako největší možná rizika spojená s ošetřením. Ostatně jako s každým jiným osetřením, pro které se rozhodnete. Vždy musíte počítat s tím, že je možnost, že se něco pokazí a zvážit si svá pro a proti.

Ačkoli studie potvrdila, že je ošetření bezpečné, kryolipolýza je používána pro odbourávání tuku relativně krátkou dobu. Dlouhodobé účinky jsou pro nás jen těžko hodnoceny. Kryolipolýza nebojuje s obezitou, ale pouze napomáhá se snížením tuku v problematických partií. Zdravý životní styl a dobré návyky jsou proto nezbytností. Pouze tak může být výsledek trvalý a zdraví prospěšný. Vždy si také ověřte certifikovanost přístroje předtím, že se pro ošetření rozhodnete!

Zdroje:

http://www.doktorweb.cz/kryolipolyza-odborna-kritika-z-medicinskeho-hlediska/

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/nonsurgical-fat-reduction/cryolipolysis

Související příspěvky

Od |2024-03-13T12:46:19+00:0027 června, 2022|Blog, Formování postavy|0 komentářů

Název

Přejít nahoru